Pomalé ostření

Pomalé ostření objektivu

Pomalé ostření objektivu, resp. pomalejší plynulé ostření, může být sice prima pro kameramany, ale už méně pro fotografy. Fotograf zpravidla potřebuje rychlé, co možná nejpřesnější a spolehlivé ostření. Kvalitní a rychlé ostření je jeden z klíčů úspěchu nejednoho fotografa. Dá se nějak zrychlit pomalé ostření objektivu, nebo má fotograf jednoduše smůlu? To se dozvíte v dnešním článku. Nyní však několik dotazů týkajících se pomalého ostření z Fotoporadny.

Vlastním objektiv Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 nejstarší verze. Když na něj připevním více filtrů Cokin, má tak pomalé ostření, že někdy ani pořádně nezaostří. Dá se s tím něco dělat?

Koupil jsem si objektiv Sigma 70–200mm f/2,8 a velmi mě překvapuje pomalé ostření objektivu. Je to u takovéhoto skla normální nebo se jedná o vadu?

Slyšela jsem, že nové objektivy mají nové typy motorků. Prý u nich nehrozí pomalé ostření. Právě ono pomalé ostření u mého objektivu mi dost znemožňuje plnohodnotné focení. Jak to s těmi novými objektivy tedy vlastně je?

Pomalé ostření?

V první řadě bude dobré si ujasnit, co pojem „pomalé ostření“ vastně znamená. Ono je to totiž dost subjektivní pocit. Co je pro někoho pomalé, je pro druhé dostatečně rychlé. Nicméně shodneme se jistě na tom, že ostření je pomalé ve chvíli, kdy vás jeho rychlost omezuje.

Mimochodem ve spodní části článku o rušivých zvucích ve videu je video se třemi různými objektivy. Všechny zabírají stejnou scénu. Snaží se ze sloupku přeostřit na kašnu a poté zase zpět na sloupek. Jedná se o vcelku pěknou ukázku třech typů ostření. Tedy především rychlosti ostření.

Jak je to s tím ostřením a proč je ostření občas pomalé

Za pomalé ostření může jak konstrukce objektivu, tak i použité technologie (pomalejší ostřící motorky, ostřící senzory). Nejrychlejšího ostření dosahují objektivy za dobrého světla a zpravidla s originálními motorky. Čas od času se však najdou objektivy, kterým se ostření příliš nepovedlo. V tomto případě sahají často fotografové po neautorizovaných servisech a nechávají si motorky vyměnit.

Své o tom ví kolegyně fotografka Zdeňka. Ta si pořídila velmi starý základní objektiv od Canonu (z druhé ruky). Původní majitel ho ale asi dost trápil. Motorek v objektivu byl, oproti stejným objektivům, dosti pomalý a v určitých úhlech nezaostřil vůbec. Samozřejmě by pomohlo navíc vyčištění vnitřních částí objektivu, příp. výměna motorku. Problém je ale v tom, že tyto objektivy se pohybují v bazarech do 2.000,-Kč. Cena čištění či výměny součástek tak značně převyšuje cenu takového objektivu. Jednoduše si proto koupila objektiv v lepší kondici.

Technologie ostření

Společnost Canon využívá ve svých objektivech celkem 3 druhy ostření, resp. 3 typy ostřících motorků. Krátce je nyní popíšu.

DC motorky

Jedná se o motorky s tzv. přímým pohonem. Jsou pomalejší, dosti hlučné a nejsou příliš plynulé. Jsou-li přítomné, je pomalé ostření objektivu prakticky zaručeno. U objektivů značky Canon, je poznáte tak, že objektiv nemají ve svém názvu zkratku USM či STM.

Pomalé ostření objektivu Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 IS je známá věc | moje Tajemno
Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 IS se značně pomalým motorkem. Ten zapříčiňuje pomalé ostření objektivu.

USM motorky

Jedná se momentálně (rok 2018) o nejrozšířenější typ motorků v objektivech Canon. Jsou to speciální ultrazvukové motorky, které převádí ultrazvukovou vibrační energii na pohyb objektivu. Jedná se momentálně o nejrychlejší způsob ostření objektivů Canon. Výhodou těchto motorků je ale nejenom jejich rychlost a tichost. Zároveň můžete obraz jemně ručně doladit bez úplného vypnutí automatického zaostřování.

Objektiv Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM | moje Tajemno
Objektiv Canon EF 70-200mm f/2,8L IS II USM, pro zvětšení klikněte

STM motorky

STM motorky jsou nejnovější počin od Canonu (platí pro rok 2018). Jedná se opět o krokové motorky, nicméně značně vylepšené. Tyto nové STM motorky se uplatní především při tvorbě videa díky svému plynulému přeostřování. Oproti DC motorkům jsou navíc dostatečně rychlé, takže již nehrozí pomalé ostření objektivu.

Canon EF 50mm f/1,8 STM | moje Tajemno
Canon EF 50mm f/1,8 STM

Jak je to u jiných objektivů než Canon

Společnost Canon samozřejmě není jediný výrobce rychlých objektivů. Každý velký výrobce má vlastní obdobnou technologii. Problém je v tom, že každý výrobce značí tyto své technologie trochu jiným izkratkami. K lepšímu porozumění těchto zkratek slouží článek se zkratkami objektivů všech hlavních výrobců fotografické techniky.

Nicméně u Canonů již máme jasno. Má-li objektiv Canon v názvu zkratku USM / STM, bude se v jeho nitru ukrývat rychlý ostřící motorek. Pokud v názvu tato zkratka není, musíte holt přetrpět pomalé ostření objektivu.

Co způsobuje pomalé ostření objektivu?

Jak již bylo zmíněno, na pomalé ostření objektivu má vliv starší pomalý ostřící motorek.

Dále mohou pomalé ostření objektivu zapříčinit i těžké filtry. Týká se to především těch objektivů, kterým jejich přední člen buď vyjíždí, rotuje, anebo dělá obojí. Jakmile na něj připevníte adaptér na obdélníkové filtry a k tomu třeba i velký polarizační filtr, objektiv značně ztěžkne. V některých případech se ostření objektivu velmi zpomalí nebo dokonce zastaví. Jakmile pak sundáte z objektivu filtry, vše zase funguje.

Samozřejmě nelze vyloučit ani mechanické či jiné závady. Kupříkladu prach a jiné nechtěné částečky čehokoliv uvnitř objektivu. Od moře si lidé často ve fotografickém vybavení odnášejí menší zrnka písku. Ta obrušují vnitřní části techniky a mohou zapříčinit pomalé ostření objektivu i jiné závady.

Osobní zkušenost

Má osobní zkušenost je taková, že pomalé ostření objektivu již prakticky neznám. Během několika let jsem vyměnil základní objektivy se staršími motorky za nové. Ty jsou již vybavené ostřením typu USM a některé i STM. Ostření mám proto nyní plynulé a rychlé. Rovněž jsem omezil objektivy, kterým se přední člen otáčí / vyjíždí. Takový pohyblivý člen mi totiž nevyhovoval při používání fotografických filtrů a pro focení makro snímků.

V úvodních otázkách z Fotoporadny je dotaz na objektiv Sigma 70–200mm f/2,8 (v první verzi). Kamarádka si s vidinou skvělých fotek pořídila právě tento objektiv. Objednala si ho z druhé ruky, protože se v té době již nevyráběl a prakticky nikde v e-shopech neprodával. Doufala, že s ním bude pořizovat úžasné fotografie (především sport). Nicméně při prvních zkouškách ji překvapilo vcelku dlouhé a pomalé ostření objektivu. Nejprve si myslela, že je to chyba, poslala objektiv do servisu, ale vše bylo v pořádku. Obrátila se proto na mě a já musel s lítostí konstatovat, že mám s tímto objektivem stejnou zkušenost. Jenže co teď?

Zprvu se kamarádka pokusila věc vyřešit tím, že se s objektivem naučí lépe pracovat. Po 3 měsících pokusů jej nakonec prodala a pořídila si rychlejší a přesnější alternativu. Tou se stal Canon EF 70-200mm f/2,8L IS II USM. V té době byl cenový rozdíl velký – 12 tis. vs 60 tis. Kč, nicméně neměnila by.

Co tím chci naznačit? Především to, že se před koupí vyplatí cokoliv otestovat, vyzkoušet, prohlédnout si… Můžete se tím vyvarovat nejedné komplikaci.

Závěrem

Než budete nadávat na pomalé ostření objektivu, zkuste vzít objektiv do ruky. Je-li v jeho názvu zkratka USM / STM (Canon) a přesto má pomalé ostření, zřejmě bude chyba jinde. Přesvědčte se, zda je objektiv čistý a při ostření či zoomování nic nedrhne a objektiv nechrastí. Dále zkuste rychlost ostření za dne na dobře osvětleném místě s kontrastními hranami. Máte-li stále s objektivem problém, vyzkoušejte jeho bratříčky v prodejnách jako je MegapixelFotoškoda. Uděláte si tak rychle představu, jestli je chování vašeho objektivu normální. V každém případě můžete oslovit klidně i autorizovaný servis a poradit se s ním.

2 komentáře u „Pomalé ostření

  1. A jak je to při kontinualním ostření, když zvíře běží proti vám ?Je lepší pomalejší nebo na plné pecky nastavit foťák. A za druhé může velká clona(11) zavinit pomalejší přeostřování.

    1. Dobrý den,
      když se tedy objekt pohybuje přímo proti fotografovi může docházet k častějším problémů. Záleží totiž nejenom na schopnostech ostřícího senzoru fotoaparátu, potažmo čipu, který jej ovládá, ale také na rychlosti ostření objektivu a informacích, které předává fotoaparátu (např. vzdálenost fotografovaného objektu, nebo pouze „mám zaostřeno / ještě nemám“).

      Každopádně nevidím problém ve fotografování „na plné pecky“. Alespoň bude snazší vybrat z té „záplavy“ snímků ten pravý. Otázkou je, jak dlouho to fotoaparát vydrží (tedy jak velký má buffer, jak rychle zapisuje na paměťovou kartu) a také, jestli vůbec bude moci fotit plnou rychlostí (viz špatné světelné podmínky a dlouhá expozice).

      Co se týče clony, tak vyšší clona může zpomalit rychlost kontinuálního snímání. Nejsem si ale úplně jistý, zdali to nějak výrazně ovlivňuje rychlost ostření. Jsou-li dobré světelné podmínky, tak je s adekvátním objektivem i ostření velmi rychlé. Nicméně ale asi jooo. V konečném důsledku fotoaparát chvíli čeká, než se otevře clona, sledovaný objekt se může za tu chvilku posunout o malinko delší trasu a může trvat trochu déle, než bude přesněji zaostřeno. Nicméně doporučuji se obrátit na fotografy psích agilit a jejich zkušenosti s fotografováním pejsků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *