Ofukovací balónek a štěteček

Ofukovací balónek a štěteček

Ofukovací balónek a štěteček by se měly řadit mezi povinná vybavení každého fotografa. Ofukovací balónek je totiž všestranný pomocník při jemném čištění fotografické techniky a to včetně objektivu i senzoru fotoaparátu. Samozřejmě můžete k očistě použít i štěteček. Ten se však nehodí na očistu vnitřních částí fotoaparátu, protože by mohl některé části poškrábat.

Ofukovací balónek

Ofukovací balónek je vlastně gumový měch, který skrze plastovou trysku dokáže směřovat stlačený vzduch a tím odfoukávat nečistoty. Pravděpodobně ho každý z vás zná, ale pokud ne, zde je jeho fotografie.

Ofukovací balónek
Ofukovací balónek je skvělá věc pro čistění fotoaparátu i objektivu. Vlastně celé fotografické techniky.

Ofukovací balónek je možné sehnat velice levně. Jeho cena se pohybuje obvykle kolem stokoruny. Nicméně i zde jsou rozdíly v ceně a kvalitě provedení.

Kvalitní ofukovací balónek bude disponovat vnitřním prachovým filtrem. Rovněž bude vlastnit měkkou špičku, která zabraňuje poškrábání techniky. Výrobce rovněž bude informovat, jaký obvyklý tlak je možný s ofukovacím balónkem vyvinout.

Z vlastní zkušenosti však vím, že nejvíce záleží na tom, jakým způsobem ofukovací balónek využíváte. Pokud se šetrně a zlehka pokoušíte proudem vzduchu odstraňovat částečky prachu, nepotřebujete žádnou měkkou špičku. Stejně tak vám nejspíše k ničemu nebude informace, jaký tlak lze za pomoci balónku vyvinout. Nicméně onen prachový filtr se vám bude hodit vždycky. Bez něj se vám může stát, že si na fotografickou techniku nafoukáte ještě více prachu, než zde původně bylo.

Štěteček

Stejně jako ofukovací balónek, je i štěteček výtečným pomocníkem v čištění fotoaparátu. Díky němu můžete odstraňovat nečistoty, které se drží zuby nehty a není je možné odstranit za pomoci právě onoho balónku. Navíc se díky své konstrukci hodí k čištění míst, kam se balónek nemusí vždy se svojí tryskou dostat.

Čistící štěteček | moje Tajemno
Čistící štěteček (detail) jako součást tzv. lenspenů

Pro štěteček je pak důležité, aby nebyl příliš tvrdý. Tedy zejména jeho konce. Tvrdý štěteček a neodborná manipulace může snadno zapříčinit zničení fotografické techniky. Dávejte si proto pozor na přední člen objektivu (stejně jako na ten zadní) a na fotografické filtry. Rozhodně nedoporučuji čistit štětečkem senzor fotoaparátu! Zde již opravdu hrozí, že senzor nenávratně poškrábete. Pokud byste používali špatný štěteček nebo na něj příliš tlačili, můžete rovněž poškodit ochranné nano vrstvy filtrů. V případě objektivu pak zase můžete zničit antireflexní vrstvy.

Jak správně čistit fotografickou techniku

Touto otázkou jsem se zabýval již v minulosti, ale pár vět bych zmínit mohl. V případě objektivů bych doporučoval na přední člen objektivu i na fotografické filtry používat především ofukovací balónek. Pokud by nedokázal odstranit prachové částice, pokračoval bych lehkými pohyby štětečku. Pokud by nezabralo ani to (jednalo by se např. o mastnotu) využil bych mikroutěrky na optiku. Zde si však dejte pozor, abyste na ni příliš netlačili. Případné velké prachové částice by mohly poškrábat povrch filtru či objektivu.

Vnější povrch objektivů a fotoaparátu pak většinou řeším za pomocí štětečku či mikroutěrky. Odstraní ty největší nečistoty. Ofukovací balónek pak obvykle nepoužívám na tělo objektivu v oblasti ostřícího a zoomovacího kroužku. Může se stát, že proud vzduchu nasměřuje prachové částice rovnou do objektivu. To opravdu nechcete!

Na vnitřní části fotoaparátu pak využívám pouze ofukovací balónek. Zde štěteček nepoužívám vůbec. Může napáchat více neplechy než užitku.

Osobní zkušenost

Zprvu jsem měl za to, že nějaký balónek nebo štěteček je jen ztráta času. Měl jsem je zakoupeny a čistil s nimi techniku. Nicméně obvykle po příchodu domů z focení – než se nahrály fotografie do počítače. Postupem času jsem trochu přehodnotil přístup a ofukovací balónek a štěteček mají své místo ve fotografické brašně. Nejednou se mi totiž stalo, že jej bylo zapotřebí před či v průběhu focení.

Závěrem

Dříve či později se každý z fotografů setká s prachem, pylem, obtisky prstů či jinou špínou. Ať již na povrchu fotografické techniky, nebo v jejich vnitřních částech. Ofukovací balónek, štěteček, příp. utěrka z mikrovlákna vám však od tohoto znečištění mohou velice dobře pomoci. Není pak třeba dávat fotoaparát na drahé čištění do specializovaného servisu. Tímto servisem může být například často doporučovaný AWH ServisExterní odkaz (mimochodem doporučuji). Díky pravidelné očistě techniky tak můžete návštěvu v servisu velmi oddálit, nebo úplně vynechat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.