Odlesky filtru

Odlesky filtru

Odlesky filtru na fotkách je rozhodně nemilá věc. Zřejmě se toto čtenářům stává docela často. Jinak by mi do Fotoporadny nechodilo tolik dotazů na téma odlesky filtru.

Po nasazení UV filtru mám v obraze odlesky. Proč? Jak se jich zbavím? Dá se s tím vůbec něco dělat?

Na některých fotografiích mám podivné fleky. Myslím, že to jsou odlesky filtru, nebo prostě že to dělá filtr.

Koupil jsem si polarizační filtry od Hamy, při focení proti slunci dělá na fotografiích divnou záři. Kromě toho jsou patrné také odlesky filtru. Co s tím?

Odlesky filtru – k čemu vlastně takový filtr je

Ačkoliv jsou informace o fotografických filtrech shrnuté v jinémdalším článku, několik slov by se jistě hodilo. Fotografické filtry můžeme použít jako ochrana před poškrábání přední části objektivu. Fotografické filtry zároveň používáme k nějaké změně scény. Může to být např. přidání barevného nádechu, zvětšení obrazu, ztmavení části snímku, apod.

Fotografické filtry nám tedy pomáhají nějakým způsobem chránit objektiv, ale také měnit fotografovanou scénu.

Problémy levných filtrů

Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Největší problémy jsou (a vlastně vždycky byly) u levných filtrů. Takové odlesky filtru mohou být pro fotografii dosti devastující.

Polarizační filtr neznámé značky
Polarizační filtr neznámého výrobce. Kvalita provedení se však zdá na velice dobré úrovni. Kdo ví, jak se s ním asi fotí.

O co jde? Dražší filtry kupříkladu značek B+W, Hoya, LEE, popř. VFFOTO, používají k výrobě kvalitní materiály. Filtry jsou vybavovány několikanásobnými antireflexními vrstvami, které brání odleskům. Levnější fotografické filtry obvykle tak kvalitní materiály ke své výrobě nevyužívají. Stejně tak se šetří na antireflexních vrstvách, nebo jimi nejsou filtry vybaveny vůbec.

UV filtr B+W
UV filtr B+W

Výsledek toho všeho mohou být různé odrazy a reflexe při focení – zejména v protisvětle. Tyto reflexe však mohou tak výrazně zasáhnout do scény, že je fotografie prakticky nepoužitelná.

Lze se vůbec zbavit odlesků od filtru?

Ano i ne. Nejlevnějším filtrům asi nepomůže nic. Snad jen nahrazení těmi kvalitními, ale bohužel také drahými. Nicméně často pomůže odstranění nečistot z filtru. Především značně pomáhá odstranění mastnotyotisku prstů z filtru. Občasný drobounký prach obvykle nevadí (dokud se neusadí na senzoru fotoaparátu).

Koupili jste si filtr, který při fotografování v protisvětle vytváří nepěkné odlesky na různých místech dle zdroje protisvětla? Nepomohlo ani jeho řádné vyčistění včetně vyčistění objektivu samotného? Zde už mnoho rad není. Nicméně několik bych jich měl.

Špatný fotografický filtr, odlesky filtru | moje Tajemno
Typický příklad nekvalitního fotografického filtru, pro zvětšení klikněte

Můžete se kupříkladu vyhýbat situacím, kdy na objektiv svítí přímé sluneční světlo. Používejte tedy sluneční clonu. Máte-li čtvercový či obdélníkový fotografický filtr, klidně postačí i větší kus papíru. Ten dokáže odfiltrovat přímé sluneční světlo dopadající na filtr a tím i nepříjemné odlesky ve scéně.

Další rady však bohužel nemám. Snad už jen – číst recenze, hledat informace, zajímat se, zkoušet na prodejnách i na speciálních předváděcích akcích. Pořídit si prostě filtr nový.

Osobní zkušenost

Digitální zrcadlovkou Canon EOS 350D pro mne všechno začalo. Kromě jiného došlo na nákup filtrů. Kruhové filtry mi přišly ne příliš vhodné. Při pohledu do peněženky nakonec došlo na filtry Cokin. Jedná se totiž o filtry se zajímavým poměrem cena / výkon.

Brzy jsem zjistil jednu věc. Vcelku výrazné zhoršení kvality snímku a to tím více, čím více filtrů bylo k fotografování použito. Při nasazení jednoho přechodového / polarizačního filtru vše vypadalo normálně. Jak se připojil další filtr, popř. rovnou dva filtry, klesala celková ostrost i kontrast. Naopak se zvyšoval počet různých září a fleků ve fotografované scéně. Vcelku brzy jsem přišel na to, že se jedná o odlesky filtru, resp. reakce na parazitní světlo.

Nejprve jsem se tyto odlesky snažil řešit koupí plastových krytek, které mají filtry před slunečním světlem chránit. Ukázalo se, že to v mém případě byly vyhozené peníze. Nakonec pomohl A3 černý papír, který jsem přes filtry tak nějak „pohodil“. Nicméně pomohlo to jen částečně. V obraze sice nebyly reflexe, tedy žádné odlesky filtru nebyly patrné. Bohužel to příliš nevylepšilo celkovou ostrost a kontrast scény. Nutno dodat, že se jednalo o dnes již staré plastové fotografické filtry, které snad ani žádné antireflexní vrstvy neměly. Dnes je situace možná už jiná, každopádně od filtrů B+W a VFFOTO se k filtrům Cokin nejspíše vracet nebudu.

Závěrem

Pokud už musíte používat fotografické filtry, nešetřete na nich! Levný filtr dokáže natolik zhoršit celkovou scénu, že vám nepomůže ani „mega-super-hyper skvělý“ objektiv. Při vybírání filtru doporučuji pročítat diskuze a číst zkušenosti lidí. Nedejte na první dojem (komentář), zajímejte se více. Využívejte více zdrojů. Sami si filtry přijďte otestovat například do Megapixelu či FotoŠkody. Nebojte se, obsluha vám mile ráda pomůže a poradí. Jde jim přeci o kšeft, no ne?

Popravdě na filtrech opravdu záleží. Nenechte si vnutit myšlenku, že ten či onen filtr je nejlepší. Opravdu doporučuji provést si několik testů a více se zajímat, než něco hned koupíte. Ne vždy totiž platí, že ten nejdražší = nejlepší. Však to brzy na prodejně zjistíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *