Očnice

Očnice fotoaparátu

Očnice je součástí hledáčku fotoaparátu. Je to přesně ten gumový kus, který je zvýrazněn na fotografii níže. Tedy včetně nosného kousku plastu, který se vsouvá do drážek na fotoaparátu.

Očnice u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Typická očnice u fotoaparátů Canon

K čemu očnice slouží

Slouží především k většímu pohodlí fotografa, který přikládá fotoaparát, resp. TTL hledáček, k oku. Zároveň částečně zabrání vnikání okolního světla do hledáčku, což může mít vliv na určení správné expozice.

Klasická očnice pro fotoaparáty Canon
Klasická očnice pro fotoaparáty Canon

Dioptrické očnice

Většina digitálních zrcadlovek vybavena systémem dioptrické korekce. Občas se však může stát, že vaše oční vada je natolik velká, že rozsah korekce vám nebude stačit. V tu chvíli přichází na řadu dioptrická očnice. Ty se vyrábí hned v několika variantách. Některé obraz přibližují, jiné oddalují. Každopádně si jistě vyberete.

Zvětšovací očnice pro fotoaparáty Nikon
Zvětšovací očnice pro fotoaparáty Nikon

Další typy očnic

Většinou se nesetkáte pouze s jedním druhem, nýbrž hned několika druhy očnic. Různé očnice vyhovují různým lidem. Můžete se tedy setkat např. s:

  • klasickou očnicí,
  • dioptrickou očnicí,
  • očnicovou mušlí,
  • nebo očnicovou lupou.

Očnicová mušle je v podstatě klasická očnice s mnohem větší gumovou částí. Ta brání především bočnímu parazitnímu světlu pronikat do oka fotografa.

Očnicová mušle
Očnicová mušle s krytím proti vnikání parazitního světla

Osobní zkušenost s tímto druhem očnic mám však tu, že si na ně musí člověk náležitě zvyknout. Jsou totiž o dost větší a je třeba k nim oko vkládat trochu jinak. Fotoaparát se díky nim čas od času někde „zasekne“, třeba při vkládání do fotobatohu nebo brašny. Podle mě je jejich přínos, v bránění pronikání parazitního světla, rovněž diskutabilní.

Očnicovou lupu zase použijete při precizním manuálním ostření nebo při pořizování makro záběrů. Dokáže totiž několikrát zvětšit střed obrazu v hledáčku.

Očnicová lupa
Očnicová lupa DG-2 od Nikonu

Na internetu jsem objevil zajímavý článek na téma zvětšovací očnice. Podívejte se.

Osobní zkušenost

Máte fotoaparát s kvalitní matnicí a fotíte opravdu detailní makro záběry kde je potřeba velice precizní zaostření? Tak se může takováto lupa hodit. Samozřejmostí je však použití stativu a dalších náležitostí. Svojí velikostí, kdy již je lupa dosti vzdálená od těla fotoaparátu, často ztrácí svojí velkou výhodu. Tou výhodou je stabilita. Rozhodně se tato očnicová lupa nehodí pro toulání se krajinou pouze s foťákem a objektivem (bez stativu).

Všeobecně jiné očnicové systémy, než klasickou očnici od výrobce, nepoužívám. Několikrát jsem to zkusil, ale nikdy jsem z toho nebyl příliš nadšen. Výrobci holt věcí, co je pro fotografa dobré a tenhle kousíček gumy a plastu se jim povedl.

Závěrem

Gumové očnice jsou jistě nepostradatelným doplňkem každého fotoaparátu. Nejenom, že je mnohem pohodlnější přikládat oko k něčemu měkkému a gumovému než ke kusu tvrdého plastu. Za určitých okolností mohou zamezovat vnikání parazitního světla do hledáčku. Tím pak ovlivnit jak měření expozice, tak i výslednou fotografii. A pokud by se vám ta malá mrška rozbila, rozhodně doporučuji co nejrychleji koupit její následnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *