Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice je dlouhý název pro „obyčejnou“ regulaci blesku. Nezáleží na tom, zda se jedná o vestavěný interní blesk nebo blesky externí.

Ať jste fotograf amatér či profesionál, čas od času se použití blesku nejspíše prostě nevyhnete. Zajímá-li vás tato problematika, tak čtěte dál.

K čemu je kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice je určena jednoduše a prostě k regulaci síly blesku. Někdy se stane, že vyfotografujete snímek s bleskem a nejednou zjistíte, že je osvětlen buď málo nebo hodně. Právě to je ta správná chvíle pro zapnutí funkce kompenzace zábleskové expozice.

Kde tuto funkci najdete

Kompenzaci zábleskové expozice, nebo jinak korekci zábleskové expozice najdete na fotoaparátech CanonExterní odkaz především v menu fotoaparátu. Další možností je funkční tlačítko poblíž stavového LCD displeje. Každopádně hledejte znak níže.

Kompenzace zábleskové expozice | moje Tajemno
Značení kompenzace zábleskové expozice

Ve fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II najdete tuto funkci i v menu.

Kompenzace zábleskové expozice v menu Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Menu Canon EOS 7D Mark II, nastavení vestavěného blesku

Volba se nachází v „červeném“ menu na úplně první stránce / záložce. Pod položkou Ovládání blesku.

To, že je funkce zapnutá pak můžete vidět jak v TTL hledáčku fotoaparátu, tak i na stavovém displeji fotoaparátu.

Hledáček Canon EOS 7D Mark II s vyobrazením kompenzace zábleskové expozice | moje Tajemno
Kompenzace zábleskové expozice včetně indikace vysunutého blesku v hledáčku fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II.

Na fotografii výše – první blesk vlevo dole signalizuje, že je vysunutý vestavěný blesk nebo nasazený externí blesk. Červená značka hned vedle znamená, že je aktivována kompenzace zábleskové expozice. Hodnotu kompenzace zábleskové expozice pak v hledáčku uvidíte vpravo na boku. U fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II se pohybuje v rozpětí -3 EV až +3 EV po třetinových krocích.

Stavový LCD displej se zvýrazněním kompenzace zábleskové expozice | moje Tajemno
Stavový LCD displej se zvýrazněním kompenzace zábleskové expozice u Canon EOS 7D Mark II

Nastavování kompenzace zábleskové expozice je pak již vcelku snadné. Stačí zatočit kolečkem, popř. využít šipek. Výkon blesku se pak adekvátně zesílí či zeslabí. Jestli jste změnili sílu blesku správně se však dozvíte až po pořízení fotky. A to buď rychlým posouzením na displeji a nebo pohledem na histogram.

Kompenzace zábleskové expozice – měření

Existuje několik druhů měření expozice stejně jako měření zábleskové expozice (článek v přípravě). Dnes se v drtivé většiny případů používá pro měření zábleskové expozice systém TTL (tedy skrz objektiv). Více po najetí na odkaz výše (hned jak bude připraven).

Osobní zkušenost

Funkce kompenzace zábleskové expozice je jistě prima věc. Sám jsme ji však použil pouze okrajově. Jinak řečeno nepoužívám ji takřka vůbec. To proto, že většinou pracuji s manuálními externími blesky. Zde žádné kompenzace či korekce nepomohou. Prostě se nastaví určitý výkon blesku a to je vše.

Kompenzace zábleskové expozice | moje Tajemno
Kompenzace zábleskové expozice ve spojení s vestavěným bleskem a stativem. Pro případné zvětšení fotografie klikněte.

V minulosti jsem kompenzace zábleskové expozice využíval především po již nějakým způsobem vyfoceném snímku. Většinou byl snímek přeexponován a nebo blesk nedosvítil tam, kam jsem potřeboval. Následovala několikasekundová práce v menu a druhý pokus o vyfocení zamýšleného snímku. Ten byl většinou již úspěšný.

Závěrem

V článku jste se mohli dočíst, kdy se kompenzace zábleskové expozice obvykle používá. Že jde o posílení či ubrání výkonu blesku. Je dobré si uvědomit, že takový blesk se může používat i třeba při fotografování osob v protisvětle. Takový snímek obvykle vypadá tak, že fotografovaný předmět či osoba je dost tmavý až černý, pozadí světlejší. V tu chvíli se blesk opět hodí. Jenže jak má pak měření expozice poznat, jak blesk správně nastavit? Právě v tomto případě kompenzaci / korekci zábleskové expozice nejspíše rovněž využijete.

Jak jste pochopili. Funkci, kolem které se dnes vše točí, nebudete používat po každé, když fotíte s bleskem. Jedná se o něco, co využijete spíše výjimečně, protože dnešní elektronika je již vcelku inteligentní. Dokáže vcelku obstojně nastavit expozici i zábleskovou expozici tak, aby byl snímek exponován dostatečně správně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *