Kompakt vs zrcadlovka

Kompakt vs zrcadlovka

O vhodnosti a výhodnosti kompaktu proti zrcadlovce a obráceně jsem psal již dříve. Stále mi však píší ti, kteří by rádi nějaké přímé srovnání s názornými ukázkami. Takže je lepší pořídit si kompakt, nebo zrcadlovku?

Kompakt Nikon Coolpix S3300 versus zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Nikon Coolpix S3300 versus Canon EOS 7D Mark II

V článku se dozvíte, zda se vůbec vyplatí pořizovat zrcadlovka, resp. jestli se spíše nevyplatí pořídit kompakt. Kromě toho zde najdete přímé srovnání mezi těmito typy fotoaparátů.

Základní informace o obou typech

Cenové rozpětí, vhodnost použití a především největší výhody a nevýhody jsem již dříve shrnul jak pro kompakt, tak i pro zrcadlovku. Opakování je však matka moudrosti.

Nikon Coolpix S3300 - kompaktCanon EOS 50D - zrcadlovka
  • snadné ovládání
  • cena fotoaparátu
  • design fotoaparátu
  • hmotnost
  • celkové rozměry
  • kvalita fotografií
  • rychlost fotoaparátu
  • funkce fotoaparátu
  • množství příslušenství
  • lepší držení fotoaparátu
Kompakt vs zrcadlovka – výhody obou typů fotoaparátů

Kompakt

Kromě výše uvedeného má kompakt ještě několik výhod:

  • při fotografování většinou nemusíte měnit objektivy,
  • tudíž nemusíte řešit ani případné fotografické filtry,
  • kompakt má často modernější výbavu (Wi-Fi, ovládání pomocí tabletu, napojení na sociální sítě, aj.).

Uvedené výhody pro kompakty platí především pro fotografy, kteří nechtějí nic řešit. Profesionálním fotografům by tento přístup nejspíše vůbec nevyhovoval. Proč tomu tak je? Profesionálové chtějí mít své fotografie pod maximální kontrolou. Ne vždy se ihned spokojí s výstupem rovnou z fotoaparátu.

Kompakt Leica M s výměnnými objektivy
Leica M s výměnnými objektivy nepatří právě mezi levné kompakty

Zvláštní skupinou jsou tzv. bezzrcadlovky. V podstatě jde o výrazně dražší kompakty s velkým obrazovým senzorem a pokročilým čipem. Často tyto fotoaparáty obsahují i výměnné objektivy. Fotografie ve srovnání se zrcadlovkami u nich může dosahovat úctyhodné kvality. Někdy dokonce bezzrcadlovky zrcadlovky překonávají a to především při fotografování za nedostatku osvětlení. Tento článek se nicméně nebude věnovat tomuto typu bezzrcadlovek.

Zrcadlovka

I zrcadlovky mají ještě několik výhod navíc:

  • oproti kompaktu je zrcadlovka pro focení univerzálnější,
  • rychlost startu a hlavně rychlost ostření je nesrovnatelně lepší,
  • optický hledáček ihned zobrazí to, co fotíte,
  • výdrž akumulátoru je o dost vyšší, než v případě malého kompaktu,
  • celý fotoaparát se drží lépe v ruce a díky fotografování skrze optický hledáček získáte o jeden opěrný bod navíc.
Zrcadlovka Canon EOS 350D a rozložení ovládacích prvků
Rozložení ovládacích prvků low-end zrcadlovky Canon EOS 350D

Testování kompaktu a zrcadlovky

K tomuto testu mi byly krátce zapůjčeny kompakty Nikon Coolpix S600Nikon Coolpix S3300. Ty se postaví zrcadlovkám Canon EOS 400DCanon EOS 7D Mark II. Za zapůjčení fotoaparátů děkuji Zdeňce Presové.

Porovnání fotoaparátů

Kompakt Nikon Cooplix S600 disponuje senzorem o velikosti 1/2,33″ s celkovým počtem 10 Mpix. Objektiv má ohniskovou vzdálenost po přepočtu 28-112 mm. Uvedená clona na objektivu je f/2,7-5,8.

Kompakt Nikon Cooplix S3300 vlastní 16 Mpix senzor o stejné velikosti jako předchozí model. Dále má objektiv o přepočtené ohniskové vzdálenosti 26-156 mm a uvedené cloně f/3,5-6,5.

Zrcadlovka Canon EOS 400D je vybavena senzorem o rozlišení 10 Mpix o velikosti APS-C. Pro tento test je vybavena objektivem Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6.

Zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II má senzor s 20 Mpix o stejné velikosti jako předchozí model. Na něj byl nasazen objektiv Canon EF-S 17-55 mm f/2,8 IS USM.

Koupaliště v Novém Boru

Oba dva fotoaparáty byly nastaveny na ISO 100. Dále bylo nastaveno automatické vyvážení bílé barvy a focení v plné kvalitě do JPEG. Dvojice fotografií níže jsou zmenšené verze původní scény (kvůli velikosti souboru). Časový rozdíl mezi snímky je asi 5 sekund.

Klouzačka na koupališti v Novém Boru
Koupaliště v Novém Boru, Canon EOS 400D, 55 mm, f/5,6; pro zvětšení klikněte
Klouzačka na koupališti v Novém Boru, kompakt Nikon S3300, ISO 100, JPG bez úprav, 55mm na f/5,6.
Nikon Coolpix S3300, ISO 100, EF-S 18-55 mm, 55 mm, f/5,6; pro zvětšení klikněte

Jak je na snímku vidět, zrcadlovka od Canonu má o dost tmavší snímek než kompakt od Nikonu. Navzdory tomu snímek z Canonu, nemá žádná vyloženě černá místa a obsahuje minimum přepalů. Díky více detailům není problém u Canonu se zesvětlením tmavých míst bez viditelné ztráty kvality snímku.

Kompakt Nikon Coolpix S3300 má teplejší podání barev a snímek je celkově světlejší. Bohužel však vykazuje více přepalů. Konkrétně 6 % fotografie oproti necelému 1 % u Canonu.

Nebál bych se tvrdit, že zrcadlovka Canon EOS 400D má o něco větší dynamický rozsah než kompakt Nikon Coolpix S3300. Ale jak je to s detaily a šumem?

Test šumu mezi kompaktem a zrcadlovkou

Opět jsem využil předchozí zrcadlovku Canon a kompakt od Nikonu. K testu posloužilo několik terčů. Fotografie jsou opět výřezem 1:1. Tentokrát se jedná o nezmenšené snímky. Vše na clonu f/5,6. Půjčený kompakt totiž neumožňuje její změnu – takhle pro prostě vyšlo. Zrcadlovka od Canonu se tedy tomuto musela přizpůsobit.

Test citlivosti ISO u Canon EOS 400D
Test citlivosti ISO u Canon EOS 400D, klikněte pro zvětšení
Test citlivosti ISO u kompaktu Nikon Coolpix S3300
Test citlivosti ISO u kompaktu Nikon Coolpix S3300, klikněte pro zvětšení
Celá fotografovaná scéna, kompakt Nikon Coolpix S3300, ISO 3200
Celá scéna, kompakt Nikon Coolpix S3300, ISO 3200, klikněte pro zvětšení

Myslím, že netřeba dlouhých komentářů. Ačkoliv má zrcadlovka Canon EOS 400D papírově pouze 10 Mpix a byl na ní nasazen setový objektiv první generace bez stabilizace, kvalita fotografií je o dost dále než u kompaktního fotoaparátu Nikon Coolpix S3300. Přiznávám však, že se mi s Canonem u citlivosti ISO 100 lehce klepala ruka.

Výsledek prvního testování?

Pokud jste fotograf, který fotí pro radost a nestará se o kvalitu výsledných fotek, vřele doporučuji pořídit si levný univerzální kompakt. Nemusíte se složitě zaobírat nastavováním. Zapnete, fotíte, publikujete na sociálních sítích, nebo kdekoliv jinde. Cenově cokoliv od jednoho do čtyř tisíc.

Pokud se o focení zajímáte více, klidně si pro svůj start pořiďte 7 let starou zrcadlovku z bazaru. Bude stát zlomek původní ceny. Takový Canon EOS 400D + EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 + clona + dvojice akumulátorů se dá sehnat do 3000,- Kč.

Pořízením staršího modelu zrcadlovky za pár tisíc:

  1. tolik neutratíte a díky tomu si
  2. osvojíte práci se zrcadlovkami a fotoaparáty všeobecně,
  3. naučíte se bravurně ovládat expozici,
  4. poznáte škálu možných rozšíření, které kompakty nemají,
  5. a hlavně dokážete v budoucnu rozlišit:
    • jaký fotoaparát doopravdy potřebujete
    • a jaké objektivy jsou pro vás nejvhodnější.

Druhý test zrcadlovky a kompaktu

Tentokrát jsme zavítali do Tao čajovny v České Lípě. Asistoval nám kompakt Nikon Coolpix S600 a zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II.

Testujeme nízkou clonu f/2,8

Nad dobrým čajem jsem za použití kompaktu od Nikonu vyfotografoval scénu na nejnižší citlivost ISO 100. Následně jsem se zrcadlovkou Canon snažil obrázek ve fotoaparátu reprodukovat. To jsem dělal tak dlouho, dokud jsem se, pokud možno, co nejvíce přiblížil úhlu záběru kompaktu. Na obou fotoaparátech bylo ostřeno mírně před bílou konvičku uprostřed.

Canon EOS 7D Mark II, ohnisková vzdálenost 27mm, clona f/2,8
Canon EOS 7D Mark II, ohnisková vzdálenost 27 mm, clona f/2,8; klikněte pro zvětšení
Kompakt Nikon Coolpix S600, ohnisková vzdálenost 28 mm, clona f/2,7, ISO 100
Nikon Coolpix S600, ohnisková vzdálenost 28 mm, clona f/2,7; klikněte pro zvětšení

Jak je vidět, i zde kompakt od Nikonu značně zesvětluje celou scénu. Což, koneckonců, nemusí být vždy na škodu. Na druhou stranu i přes značně nízkou clonu vykazuje kompakt mnohem větší hloubku ostrosti než by se čekalo. Díky tomu není pozadí tak hezky rozostřené.

Canon EOS 7D Mark II, ISO 100, 28mm, f/2,8
Canon EOS 7D Mark II, ISO 100, 27 mm, f/2,8; pro zvětšení klikněte
Kompakt Nikon Coolpix S600, ISO 100, 28 mm, f/2,7
Nikon Coolpix S600, ISO 100, 28 mm, f/2,7; pro zvětšení klikněte

I zde je vidět značný rozdíl v hloubce ostrosti mezi kompaktem a zrcadlovkou. Jak to vše bude vypadat, když zaostřím kousek dál?

Výřez, ostřeno mezi chodníček a prkno před židlí v levé části
Výřez, ostřeno mezi kamenný chodníček a prkno před židlí v levé části scény, pro zvětšení klikněte

Na poslední fotce můžete vlevo vidět snímek ze zrcadlovky, v pravé části z kompaktu. Opět je vidět značný rozdílhloubce ostrosti. Podle EXIF metadat bylo rovněž použito stejné nastavení. Konkrétně: ohnisková vzdálenost 28 mm, clona f/2,7 u Nikonu a f/2,8 u Canonu.

Výsledek druhého testování

Ačkoliv by, díky stejnému nastavení, měly oba dva fotoaparáty vykazovat podobné snímky (co do hloubky ostrosti), není to úplně pravda. Proč tomu tak je si můžete přečíst po kliknutí na odkaz o hloubce ostrosti.

Jaký je tedy verdikt z druhého testu? K dosažení stejné hloubky ostrosti (jako na větším senzoru) je na malém senzoru zapotřebí použít nižší clonu. To však může být problém, protože některé objektivy se pro menší senzory jednoduše nevyrábí. Stejné je to v případě, že máte nějakou zrcadlovku s APS-C senzorem a srovnáváte ji s full-frame senzorem.

Peníze především aneb co si tedy koupit

Představte si situaci… Vyhráli jste 10.000,- Kč a rádi byste tyto peníze investovali do fotoaparátu. Nechcete ale dát ani o korunu více. Samozřejmě byste chtěli ten nejlepší fotoaparát světa, ale ten rozpočet… V podstatě máte jen dvě možnosti. Pořídit si výkonný kompakt, nebo základní zrcadlovku se setovým objektivem.

Pět tisíc korun českých
Takto prosím vypadá pět tisíc korun českých. A teď si představte, že takové papíry máte k dispozici na nový fotoaparát rovnou dva.

Navštívil jsem obchod Megapixel (září 2015) a podíval jsem se, co se za takovou sumu peněz dá pořídit. Je hned několik značek, které by se vešly do částky 10 tisíc korun. Pro tentokrát jsem zůstal u osvědčeného Canonu.

Postavil jsem tedy Canon PowerShot G16 proti Canon EOS 1200D s objektivem Canon EF-S 18-55 mm III. Oboje za cenu 9.990,- Kč.

Canon PowerShot G16

Kompakt Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16

Malý kompaktní přístroj s rozlišením 12 Mpix (4000 × 3000 pixelů). Formát senzoru 1/1,7″ (7,44 × 5,58 mm). Ohnisková vzdálenost po započtení crop faktoru 28-140 mm. Objektiv má na nejkratší ohnisko světelnost f/1,8, na nejdelší f/2,8. Maximální hodnota citlivosti ISO je 12800 a zvládne celkem až 12 snímků za sekundu v plném rozlišení. Na jedno nabití fotoaparát zvládne kolem 360 snímků.

Canon EOS 1200D

Canon EOS 1200D
Canon EOS 1200D

Základní zrcadlovka se setovým objektivem bez stabilizace (na obrázku verze 2 se stabilizací). Oproti kompaktu výše má zrcadlovka o 6 megapixelů více, celkem 18 Mpix (5184 × 3456 pixelů). Snímací senzor je formátu APS-C (22,3 × 14,9 mm). Objektiv má po započtení crop faktoru ohniskovou vzdálenost 29-88 mm. Světelnost objektivu f/3,5 pro nejkratší ohnisko, resp. f/5,6 pro nejdelší ohnisko. Maximální hodnota citlivosti ISO je pak 6400 a zvládne 3 snímky za sekundu v maximálním rozlišení. Na jedno nabití pořídíte přibližně 500 snímků.

Srovnání obou fotoaparátů

Jak je vidět, kompakt zde disponuje mnohem menším senzorem oproti zrcadlovce. To má vliv na hloubku ostrosti. Pokud byste tento fotoaparát pak chtěli srovnávat se zrcadlovkami, přijdou na řadu i přepočty za pomoci crop faktoru. Naproti tomu má však papírově mnohem světlejší objektiv. To má v tomto případě vliv především na fotografování v tmavém prostředí. Rozdíly v citlivosti ISO jsou dle mého názoru zanedbatelné. Proč tomu tak je se můžete podívat na srovnání citlivostí ISO výše v prvním testu. V čem má kompakt oproti zrcadlovce velkou výhodu je rychlost fotografování – krásných 12 snímků za sekundu. To už se může hodit.

Jaký z nich si tedy koupit?

Pokud bych chtěl výkonný pohotový fotoaparát schopný fotografovat klidně i za šera, určitě bych si pořídil kompakt. Dražší varianty kompaktů jsou stále malé a lehké, mají světelné objektivy, které ostří i v tmavých místnostech. Navíc často disponují vysokou rychlostí fotografování a umí natáčet minimálně v rozlišení FullHD (někdy i 4K).

Kdybych nechtěl fotografovat sport a jiné rychlejší akce, nevadila by mi vysoká hmotnost a rozměry fotoaparátu, příp. nutnost nosit sebou zásobu objektivů. Šel bych do zrcadlovky. Jednoduše proto, že člověk ihned vidí to, co fotí (na rozdíl od kompaktů). Rychlost ostření se nedá s kompakty zatím vůbec srovnávat. Kvalita fotek je s adekvátní optikou úplně někde jinde. Na druhou stranu – k focení rychlých dějů by se zde více vyplatil uvedený kompakt s 12 snímky za sekundu. Je to tedy na zvážení a ideální by bylo si oba dva fotoaparáty otestovat. K tomu může skvěle posloužit zmiňovaný obchod Megapixel.

Čemu se vyhnout

Levným kompaktům – pokud to myslíte s focením alespoň trochu vážně, vyhněte se levným kompaktům (řekněme od jednoho do pěti tisíc). Obvykle mají malé senzory podobné mobilům a ne příliš kvalitní plastovou optiku. Po dnešním testování mě nenapadá důvod, proč kupovat levný kompakt. To už raději investujte do dražšího foto-mobilu. Vyjde vás sice o dost dráž, ale budete s ním pořizovat o lepší snímky, než z kompaktu. Navíc mobil má dnes každý u sebe, ale pamatovat, kam kdo založil kompakt, jestli je nabitý, jak z něj přesunout fotky, apod… To už fakt raději ten kvalitní mobil.

Ultrazoomům – to jsou fotoaparáty s možností zoomu klidně i více než 20×. I ty bohužel často disponují velice malým senzorem. Sice si můžete přiblížit vzdálený hrad, ale udělali byste lépe, kdybyste k hradu šli blíž. Aby mohl takovýto fotoaparát mít zoom třeba 135×, je třeba velkých kompromisů. Kolikrát ani takové obří přiblížení stejně nevyužijete (už např. díky lehkému oparu). Nejsou tak skladné, vyjdou relativně draho a asi se nevyhnete pořízení stativu. V tomto případě raději doporučuji univerzálnější (bez)zrcadlovku s adekvátním teleobjektivem.

Zrcadlovkám s levným objektivem – mají značný potenciál, co do kvality fotky, rychlosti snímání a mnoha dalších aspektů. Nicméně k opravdu dobrým výsledkům je třeba kvalitní optika. To je totiž to, co dělá fotku fotkou. Můžete mít tu nejlepší zrcadlovku na světě, ale jakmile na ní nasadíte nekvalitní objektiv, příšerně ji tím degradujete. Poté už nepomohou ani nějaké úpravy v Photoshopu. Na druhou stranu lze tyto zrcadlovky sehnat opravdu velmi levně a může to být startovací můstek do budoucna. V takovém případě bych ji naopak doporučil.

Co koupit – kompakt, nebo bezzrcadlovku

Pokud se nemůžete stále rozhodnout, jestli pořídit kompakt, nebo zrcadlovku, zkuste se na to podívat trochu jinak. Všechny mnou pořízené relativně levné kompakty byly v té době super. Bylo jedno, jestli se jedná o kompakt Canon nebo Nikon. Nicméně s příchodem foto-mobilů se na tyto kompakty trochu zapomnělo. Když jsem je po dlouhých měsících vyštrachal a zkusil s nimi něco nafotit… no to byla hrůza! Pomalé, snímky častěji rozmazané s pomalým přesunem souborů mezi fotoaparátem a počítačem. Až jsem si říkal – jak jsem s nimi mohl nedávno fotit. Přibližně takto rychle technologie stárnou – stačí rok / dva a je to. Pokud toužíte po nové výkonné technice, nezbude vám nic jiného, než investovat. Pokročilé modely jsou sice dražší, ale pracuje se s nimi lépe a déle vydrží.

Profi kompakt – tedy kompakt vyšší třídy. Vyznačují se velmi světelnými objektivy, které jsou na srovnatelné úrovni s lepšími objektivy levných zrcadlovek. Kvalita fotografií je již velmi solidní. Navíc, stejně jako zrcadlovky, dokážou fotit do formátu RAW. Věřím, že koupí takového fotoaparátu rozhodně neprohloupíte. Takovými velice zajímavými fotoaparáty jsou řady Canon PowerShot G1, G5 a G7. Procestoval jsem s nimi kus Španělska a Portugalska. Jsou lehké, výkonné a na cestách s nimi pořídíte spousty fotografií.

Bezzrcadlovka – jedná se o fotoaparát, který kombinuje výhody kompaktu i zrcadlovky. Má tělo kompaktu, ale senzor a výměnné objektivy podobné zrcadlovkám. Nemají v sobě zrcadlo a tedy ani optický hledáček (používá digitální, nebo LCD panel). To jde ruku v ruce s malými rozměry a nízkou hmotností. Díky většímu senzoru (než běžné kompakty) vyžaduje trochu větší objektivy. Bohužel to je i jejich nevýhoda. Některé objektivy pro bezzrcadlovky jsou podobně velké a těžké, jako ty ze zrcadlovek. Každopádně se jedná o kvalitní alternativu, pokud se nechcete tahat se zrcadlovkou a chcete si dopřát obdobné kvality fotografií. Samozřejmě za adekvátní cenu…

Závěrem

Není možné na otázku „Kompakt, nebo zrcadlovku?“ jednoznačně odpovědět. Vždy je třeba si předem rozmyslet, co vlastně od fotoaparátu požadujete a co vlastně chcete a budete fotit. Navíc v dnešní době všemožných internetových „srovnávačů“ typu:

je situace mnohem lehčí než kdy dříve. Takže? Jaký fotoaparát si pořídíte?

2 komentáře u „Kompakt vs zrcadlovka

  1. Dobrý den , svého času se mi doma sešly tyto fotoaparáty. Zrcadlovka Olympus E-450 se skly 14-42/f3,5 a 40-150 , Panasonic FZ28 , Panasonic FZ200,Panasonic LX5 a Panasonic ls60.Po dlouhém testování a zvažování co si nechat a co prodat jsem prodal jako první Olympus E-450 včetně objektivů a potom přišlo těžké rozhodování jestli si nechat Panasonic FZ8 nebo Panasonic FZ200.Fz200 má světelnost 2,8 v celém rozsahu zoomu (24) , má dobré video a je svým způsobem trošku více kreativnější než fz28.FZ28 má zase malinko lepší obrazový výstup. Nakonec jsem si nechal Fz200 i když si nejsem jistý jestli jsem udělal dobře. No a Lx5 a Ls60 jsem si nechal oba.Lx5 má perfektní světelnost a malinká stará Ls60 za kterou bych už stejně nic nedostal dělá suprové snímky , má výbornou stabilizaci i když má jen 6mpx .Ideální věc do kapsy a pokud člověk přemýšlí co „vycvakne“ , nemusí dělat výřezy. Před léty jsem se rozhodoval mezi Canonem s10is a Panasonicem dmc-fz28. Tehdy po nějakém týdením až dvoutýdením testování , hraním si , vyhrál právě u mě Panasonic dmc-fz28.
    Zrcadlovka je pro mě určitě fajn, ale vzhledem k tomu že v současnosti si již fotím převážně jen pro sebe nebo pro rodinu a ne pracovně, tak mi kompakt plus ultrazoom postačuje.Navíc ultrazoom není problém přihodit do batohu když se jedu projet na kole ale zrcadlovku se dvěmi skly už se mi brát nechce a stejné je to i s výlety za památkami.Chodit ověnčený jako vánoční stromek mě nebaví když už pominu nejapné poznámky přítelkyně.

    1. Dobrý den,
      musím uznat, že se u Vás sešla docela pěkná sbírka fotoaparátů. :) Přiznávám, že jsem měl také jisté období, kdy jsem „skladoval“ kde jaký kousek digitální i analogové techniky. Nemůžu totiž mluvit o nějakém aktivním používání. Zkusil jsem je párkrát vytáhnout ven a vždy to končilo Vaší větou: „Ověnčený jako vánoční stromek.“ :D Postupem času jsem si zvykl na těžkou zrcadlovku a několik oblíbených objektivů (i když přiznávám, že tento set není zrovna váhově lehký).

      S kolegy fotografy čas od času vyrazíme společně do přírody či fotit nějakou akci. U těch, kteří častěji fotí dění kolem sebe jsem zaznamenal jistý vývoj. Přešli od mobilu přes kompakt k zrcadlovce, aby u ní pak zůstali a nebo ji s velkou slávou prodali a pořídili si lehčí a menší bezzrcadlovku. U těch, kteří nikdy moc nefotili, to většinou dopadlo tak, že z mobilu přešli na základní typ zrcadlovky a pak nastalo období „nekonečných“ otázek, na které odpovídá z velké části právě tento blog pro mé kamarády, známé, ale hlavně začínající fotografy. :)

      Myslím si, že by mnohým fotografům v mém okolí bohatě stačil trochu lepší kompakt. Tím nemyslím ty s výměnnými objektivy. Důvodů je mnoho a vydalo by to jistě na další článek. Nicméně chci k tomu dodat, že ačkoliv se tento blog zaměřuje převážně na zrcadlovky od Canonu, fotografování kompaktními fotoaparáty rozhodně nezavrhuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *