Hlasité zrcátko fotoaparátu

Hlasité zrcátko a závěrka fotoaparátu

Hlasité zrcátko fotoaparátu a vlastně celý mechanizmus závěrky je něco, co obvykle majitele své první zrcadlovky vcelku překvapí. Velká část fotografů přechází na zrcadlovky právě z tichých kompaktů nebo z fotografování za pomocí mobilu.

Fotila jsem malým kompaktem. Na doporučení jsem si poté pořídila zrcadlovku. Zdá se mi však, že má příliš hlasité zrcátko. Je to normální?

Nejde nějak ztlumit hlasité zrcátko a celkově závěrku ve fotoaparátu? Oboje je velmi hlučné a ruší to při focení.

Má předchozí bezzrcadlovka nevydávala prakticky téměř žádné zvuky. Koupil jsem si však zrcadlovku a nestačím se divit, jak hlasité zrcátko má. Dá se to nějak ztlumit nebo dá se s tím vůbec něco dělat?

Hlasité zrcátko i závěrka

Je mi úplně jasné, že nováčky může hlasité zrcátko i závěrka dost zaskočit. Nicméně věřte, že takto to má prakticky každá zrcadlovka. Proč tomu tak je? Jednoduše proto, že při focení je třeba zrcátko rychle zvednout. Kdyby se zvedalo pomalu, překáželo by před senzorem fotoaparátu. Čím rychleji se totiž zvedne, tím dříve může započít samotné snímání.

Závěrka fotoaparátu a hlasité zrcátko | moje Tajemno
Závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D. Prst na fotografii drží nahoře hlasité zrcátko. Pro případné zvětšení klikněte.

Jakmile je zrcátko nahoře, začne se postupně ve fotoaparátu otevírat štěrbinová závěrka. Čím déle je otevřená, tím déle na senzor fotoaparátu dopadá světlo scény (expoziční čas).

Jak zrcátko i závěrka ve fotoaparátu fungují, se můžete podívat na videu níže.

Kdyby vše fungovalo pomalu, mohlo by být vše potiché a nevznikaly by žádné problémy s hlukem. Jenže dnešní fotoaparáty dokážou fotit i více jak 10 snímků za sekundu. Což znamená velmi rychle sklápět zrcátko, příp. otevírat a zavírat štěrbinovou závěrku před senzorem. Při těchto vysokých rychlostech bohužel vzniká i větší hluk. Auto také není při vysokých otáčkách potiché a jen tak nebude!

Proč jsou tyto součástky tak hlasité?

Ačkoliv se výrobci snaží hlasité zrcátko i závěrku různě tlumit, vlastně se jim to příliš nedaří. Je jedno, jestli jsem měl v ruce Prakticu na film, nebo moderní zrcadlovku. Zrcátko i závěrka byly vždy vcelku hlasité. Na vině je právě ona rychlost. Chcete-li mít zrcadlovku s rychlými odezvami, asi to jinak nepůjde. Šlo by to tišeji? Věřím, že ano, ale…

Myslím si, že není až takový problém vyrobit tichou zrcadlovku. Obávám se však, že by došlo ke dvěma variantám. Pravděpodobně by „tišící“ materiál zrcátka a závěrky dlouhodobé používání nevydržel. Případně by fotoaparát měl, vlivem zpomalení zrcátka a závěrky, značně prodloužené reakce na stisk spouště. Úplně stačí, že podobné zpoždění bylo dříve patrné prakticky u všech kompaktních fotoaparátů. Dokonce i dnes lze takové najít, kdy po stisku spouště trvá klidně i sekundu, než je snímek vyfotografován. Chudáci fotografové sportovních akcí, kteří s těmito fotoaparáty chtěly něco rozumného nafotit.

Dá se hlasité zrcátko ztlumit?

Existují tři varianty, jak se proti hlasitému fotoaparátu bránit:

  • aktivovat tichý režim snímání,
  • obalit fotoaparát do nějakého tlumícího materiálu,
  • pořídit si fotoaparát bez hlasitého zrcátka.

Moderní zrcadlovky mají tzv. tichý režim snímání. Tento režim není obvykle tak rychlý (jako u klasického režimu), ale měl by být tišší. U některých modelů se tento tichý režim povedl více, jinde mi přijde, že je zrcadlovka stále stejně hlasitá. Tichý režim najdete v režimu řízení. Pokud se zde tiché snímání nevyskytuje, pravděpodobně ho vaše zrcadlovka neumí.

Další variantou je nějaký materiál, který zrcadlovku utlumí. Mohou to být např. neoprenové obaly přes zrcadlovku i objektiv. Na druhou stranu se tím zhorší manipulace s fotoaparátem. Bohužel se také může stát, že tento obal nebude pokrývat „ty správné plochy“. Fotoaparátu a jeho hlasitost se tak stejně nesníží. Nicméně, je to určitá varianta.

Toužíte-li po obrazové kvalitě zrcadlovek, ale rozčiluje vás hlasité zrcátko, můžete zkusit tzv. bezzrcadlovku. Bezzrcadlovky jsou sice rozměrově menší, ale rozhodně se nedá říci, že by byly horší než zrcadlovky. Koneckonců v některých najdete i velké full-frame senzory. Jak zrcadlovky, tak i bezzrcadlovky mají své klady i zápory. To ale není předmětem tohoto článku. Důležité je, že v bezzrcadlovce není žádná zrcátko, které by se muselo rychle zvednout před focením. Tato rušivá část fotoaparátu tedy odpadá. Bezzrcadlovky navíc mohou být vybavení elektronickou závěrkou, která je opravdu tichá. Tuto závěrku mají i některé zrcadlovky.

Osobní zkušenost

Protože jsem vyrostl na starých fotoaparátech, hlasité zrcátko i závěrka mi vlastně nikdy nepřišly jako něco divného. Přiznávám se ale, že dnešní fotoaparáty jsou oproti svým filmovým předchůdcům přeci jen vcelku „odhlučněny“. Osobně tedy neshledávám velký problém v tom, že by snad „hlasité zrcátko“ někoho rušilo. Pipání fotoaparátu už je věc jiná. Takové pípnutí se svatební síní rozléhá docela dost dobře a může celou atmosféru svatby nepříjemně narušit.

Naopak se trochu podivuji těm, kteří si za velké peníze nakoupili fotografické vybavení a nyní se rozčilují. Má filozofie je taková, že když už chci utratit desetitisíce korun, za cokoliv, chci se s tím před koupí seznámit. Nemám totiž dostatek peněz na to, abych si jen tak z plezíru koupil zrcadlovku a pak zjistil, že mi vlastně nevyhovuje.

Závěrem

Trápí-li vás hlasité zrcátko, nepanikařte. V mnoha případech lidem ani nepřijde, že je nějak extra hlasité až rušivé. Pokud pracujete v prostředí, kde je třeba ticho a hlasité zrcátko a závěrka ruší, zkuste aktivovat tichý režim snímání. Pokud tento režim nemáte nebo nepomáhá, nezbývá než investovat do jiného typu fotoaparátu. V tomto případě máte možnost zkusit vyhledat nějakou jinou tichou zrcadlovku, nebo rovnou zakoupit bezzrcadlovku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *