Firmware

Firmware fotoaparátu a objektivu

Firmware může pro některé znamenat jen nějaké cizí slovo. Pro druhé pak učiněnou katastrofu a pro jiné zase velice prospěšnou věc. Firmware je ve skutečnosti takový malý program, který nějakým způsobem umožňuje řídit vestavěný systém. Zjednodušeně lze říci, že je to jen další program, neboli nějaký software. O tomto malém programu je celý dnešní článek.

Kde firmware najdu?

S jistou nadsázkou by se dalo říci, že firmware najdete ve všech moderních elektronických zařízeních. V informatice najdete firmware například v pevném disku, Wi-Fi čipu, mobilním telefonu, digitálním fotoaparátu, externím blesku, atd.

Firmware je téměř prakticky všude. Snad jen kromě starých rádií.

Berte tedy v potaz, že se firmware nachází v mnoha zařízeních kolem vás. Dále třeba v:

  • grafické kartě počítače,
  • automobilech (klimatizace, řídící jednotka, ABS, atd.),
  • tiskárně,
  • kalkulačce,
  • měřících přístrojích,
  • BIOSu počítače,
  • vypalovačce v počítači a dalších a dalších zařízeních.

Firmware a digitální fotografie

Jak zmiňuji výše, firmware najdete v digitálním fotoaparátu, ale i v externím blesku. Dokonce i v moderních objektivech jsou řídicí jednotky, které ovládá nějaká elektronika. Právě tuto elektroniku řídí nějaký ten firmware.

Firmware a jeho úloha

Úlohou tohoto malého programu je nějakým způsobem ovládat / řídit nějaký systém. Tím teď nemyslím zrovna Windows či Linux, ale například systém ovládání světel na semaforu. Tělo digitálního fotoaparátu dokáže díky dobrému firmwaru komunikovat s bleskem, objektivy, dálkovou spouští, nebo bateriovým gripem. Jedná se tedy o důležitou a nepostradatelnou součást moderní techniky.

Pokud vše funguje jak má, je všechno v naprostém pořádku. Ale jak to tak s elektronikou bývá, občas přijde nečekaný zásah shůry. Může se kupříkladu stát situace, že si ke stávajícímu fotoaparátu pořídíte nový objektiv. Tento objektiv funguje jako všechny ostatní a najednou ejhle, chyba. Na určitou ohniskovou vzdálenost nedokáže správně zaostřit. Když pominu případné mechanické problémy, obvykle je vina v elektronice. Konkrétně v ostřícím senzoru fotoaparátu, nebo ostřící elektronice v objektivu / fotoaparátu.

Jenže co teď s tím? V servisu tvrdí, že váš fotoaparát i objektiv fungují správně. Navíc vás tahle informace stála nějaké peníze. Řešením může být právě nový firmware. Buď pro tělo fotoaparátu, nebo pro objektiv (případně pro oba). Nahrání nového řídícího programu do zařízení může přinést zlepšení situace a odstranění známých problémů.

Aktualizace firmwaru

Potřebujete za každou cenu aktualizovat firmware fotoaparátu, objektivu, blesku, či dalších zařízení? Ne nezbytně! Tyto malé programy, které jsou ve vašich zařízeních, nejspíše v drtivé většině případů fungují naprosto skvěle. Objektivy správně komunikují s těly fotoaparátů, blesky blikají, atd. Koneckonců, dobří výrobci fotografické techniky se vždy snaží své výrobky (pokud možno) co nejlépe odladit, aby k problémům nedocházelo. Bohužel se to občas prostě nepovede a výsledkem toho všeho je, že tu a tam vyjde nová verze řídícího programu zařízení.

Nová verze firmwaru pro váš fotoaparát nemusí vždy znamenat jen opravu nějaké chyby. Může přidat klidně i nějakou funkcionalitu navíc. Kupříkladu díky aktualizaci firmwaru u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II můžete používat Wi-Fi adaptér Canon. To by bez aktualizace nebylo možné. Podobné to může být s některými blesky, které mají naprogramovány určité postupy jak komunikovat s fotoaparátem. Najednou si koupíte nový fotoaparát a ejhle, blesk nefunguje, nebo nefungují všechny jeho funkce. I zde může pomoci aktualizace firmwaru, který blesk „naučí“ správně komunikovat.

Jestli se vám aktualizace firmwaru vyplatí, resp. bude vůbec k něčemu, se obvykle dozvíte na stránkách výrobce zařízení. Pokud má vaše zařízení nějaký konektor (obvykle USB), s největší pravděpodobností jej budete moci využít pro přehrání řídicího programu. Nicméně nedělejte věci zbytečně zbrkle. Níže se dozvíte proč.

Omezení při aktualizaci firmwaru

Výše jsem několikrát psal, že se firmware vyskytuje v mnoha zařízeních. Také jsem psal, že takový firmware lze zpravidla aktualizovat. Pravda je však taková, že ne všechny externí blesky, popř. objektivy, mojí tuto možnost. Stejně tak pro některé fotoaparáty firmware prostě ještě nevyšel a třeba ani nikdy nevyjde. Existují i zařízení, kterým nelze firmware aktualizovat jinde než v servisu. Toto všechno je pouze na výrobcích fotografické techniky. Na některých zařízeních jednoduše není uživatelská aktualizace firmwaru možná.

Aktualizace firmwaru názorně

Aktualizace řídicích programů dnes není žádná velká věda. U fotoaparátu se zpravidla používá USB rozhraní, nebo paměťová karta. Tu zpravidla naformátujete ve fotoaparátu a poté na ni z počítače zkopírujete nový firmware. Tento firmware získáte na stránkách výrobce u konkrétního fotoaparátu. U fotoaparátu Canon pak stačí zabrouzdat do příslušného menu a aktivovat aktualizaci. V případě USB rozhraní vše funguje skrze program dodávaný výrobcem fotoaparátu.

Menu fotoaparátu - firmware | moje Tajemno
Firmware v menu fotoaparátu a jeho aktuální verze

Následně se vás fotoaparát zeptá, zda opravdu chcete aktualizovat firmware fotoaparátu. Rovněž vás vyzve, abyste si ověřili, zda máte dostatečně nabité baterie. Také dostanete pokyn, abyste během aktualizace nevypínali fotoaparát! To je velmi důležité! Někteří výrobci rovněž nedoporučují během aktualizace mačkat jakákoliv tlačítka na fotoaparátu.

Aktualizace firmware | moje Tajemno
Aktualizace firmware

Proces aktualizace obvykle trvá několik sekund. Bohužel to v některých případech ale může být i několik minut. Pozor na to!

Po úspěšné aktualizaci obvykle stačí zařízení restartovat (vypnout a zapnout). Následně by toto zařízení již mělo správně pracovat, nebo získat nové funkce.

NEBEZPEČÍ

Z textu výše se vám může zdát, že aktualizace firmwaru nějakého zařízení je vlastně prospěšné a velice snadné. Máte pravdu, ale… mohou nastat problémy:

  1. nahrajete-li do zařízení nesprávný firmware, může se stát, že zařízení již nebude fungovat!
  2. Přerušíte-li aktualizaci firmwaru, nejspíše nastane stejný stav, jako ten výše. V angličtině je pro to krásný výraz brick. To v překladu znamená cihla. To je totiž přesně to, co vám nejspíše ze zařízení zůstane, pokud přerušíte proces aktualizace.

Mějte proto dostatečně nabité baterie, popř. používejte nějaký záložní zdroj elektrické energie. Rovněž zbytečně nemačkejte žádná tlačítka a počkejte do konce aktualizace firmwaru.

Právě kvůli těmto možným problémů někteří fotografové využívají servisní techniky. Ti se (řekněme) o vaši techniku postarají a měli by dostatečně bezpečně nahrát nový firmware do vašich zařízení.

Osobní zkušenost

Se starým fotoaparátem Canon EOS 350D jsem víceméně žádné problémy neměl. Se základními setovými objektivy fungoval tak, jak se od něj očekávalo. Ani s jiným příslušenstvím jako je bateriový gripdálková spoušť jsem neměl problém. Nebyl tedy důvod pátrat po nějakém novém firmwaru. Nejnovější verze sice slibovala odstranění některých problémů s Compact Flash kartami, ale s nimi jsem též neměl problém.

Změna nastala u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Několik měsíců po jeho pořízení vznikl problém s ostřením ve spojení s objektivem Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM. Netrvalo dlouho a na webových stránkách výrobce se objevil opravný firmware. Po jeho úspěšném nahrání do fotoaparátu problém v podstatě vymizel. O něco později se objevil další firmware, který přinesl novou funkcionalitu. Konkrétně šlo o již zmiňovanou podporu fotoaparátu a Wi-Fi adaptéru od Canonu.

Závěrem

Firmware je něco, čeho se rozhodně nemusíte bát. Koneckonců je v mnoha přístrojích kolem vás. Pokud se však rozhodnete tento malý řídicí program aktualizovat, dejte si velký pozor. Onen výše uvedený anglický výraz brick (cihla), nevznikl jen tak náhodou. Už kolikrát se stalo, že taková aktualizace firmwaru neproběhla úplně podle představ a ejhle, najednou nešlo zařízení zapnout. Ve výjimečných případech pak může pomoci servis. V případě, že aktualizaci v polovině přerušíte má bohužel často ten následek, že vaše drahé zařízení je rázem tzv. na odpis.

Zjistíte-li, že vaše zařízení aktualizací firmwaru získá nějakou novou funkcionalitu, kterou byste chtěli, zvažte aktualizaci. Pokud se bojíte, můžete využít specializovaný servis, který vám s nahráním pomůže (ačkoliv to nebude zdarma).

1 komentář u „Firmware

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *