Čištění matnice

Čištění matnice

Čištění matnice je sice vcelku jednoduchá činnost, nicméně chce to trochu opatrnosti a cviku. Asi stejně jako čištění senzoru fotoaparátu. Matnice zrcadlovky se nachází relativně bezpečně ukryta uvnitř fotoaparátu. I přes to se na ní čas od času nalepí nějaké to prachové smítko. Tyto nečistoty sice neovlivňují výslednou fotografii, nicméně ruší fotografa při pozorování scény skrz TTL hledáček. Po zaregistrování rušivých nečistot je dobré se pustit do čištění matnice. Toto čištění má ovšem jistá pravidla, která je vhodné dodržet. V opačném případě můžete napáchat více neplechy než užitku.

Kdy se pustit do čištění matnice

Špína na matnici vlastně nemusí vůbec vadit. Pokud při focení využíváte LCD displej, špíny na matnici si ani nevšimnete. Pokud ale fotíte přes TTL hledáček, nečistoty uvidíte a ty mohou být značně rušivé. Samozřejmě se najdou i tací, kterým zašpinění vadit nemusí.

TTL matnice Canon | moje Tajemno
TTL matnice pro fotoaparát Canon
Umístění matnice ve fotoaparátu | čištění matnice | moje Tajemno
Umístění matnice ve fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Při čištění matnice je třeba se zaměřit na toto místo nad zrcátkem.

Upozornění před samotným čištěním matnice

Matnice je drobná plastová či skleněná destička, která je z jedné strany matovaná. Jedná se však o dosti choulostivou součástku zrcadlovek. Ne snad proto, že by se při samotném čištění mohla nějakým způsobem rozbít /roztříštit. Hlavní problém tkví v možnosti ještě většího upatlání, nebo hůře – poškrábání. Samotný povrch je totiž docela choulostivý na různé škrábance a mastnotu. Stačí se matnice dotknout rukou, nebo ji setřít nevyčištěnou utěrkou z mikrovlákna a problém je na světě. Matnice se tak může snadno znehodnotit.

Špatný přístup k čištění matnice končí buď jejím opětovným čištěním, nebo rovnou její výměnou. Ta vás vyjde přibližně na 400 až 800,- Kč.

Vhodné nástroje na čištění matnice

Než se pustíte do čištění matnice, připravte si vhodné nástroje a přípravky. Chcete-li co nejvíce ušetřit, vystačíte si s ofukovacím balónkem, štětečkem, příp. utěrkou z mikrovlákna.

Nicméně vřele doporučuji plnohodnotné kvalitní čištění. K tomu budete potřebovat:

  • tenké gumové rukavice,
  • lékařský benzín, nebo lépe čistý isopropanol (docela zapáchá),
  • čistý stlačený vzduch ve spreji (bez dalších příměsí),
  • ideálně skleněnou nádobku o průměru a výšce kolem 5 cm a více,
  • kleštičky na matnici s příslušenstvím:
    • jedná se o krabičku, kde se nachází kleštičky (obvykle s háčkem), jde v podstatě o samosvornou pinzetu,
    • kromě kleštiček je zde prostor pro odložení matnice (příp. matnice nová),
    • mohou se zde nacházet tenounké plíšky pro správné umístění matnice.

Postup čištění matnice

Existují v podstatě dva způsoby, kterými můžete vyčistit matnici:

  • levný, „rychlý“, ale ne vždy úspěšný,
  • dražší a kvalitnější.

Levné čištění matnice

Levné a rychlé čištění matnice od prachu probíhá tak, že matnici ve fotoaparátu jednoduše ofouknete ofukovacím balónkem. Pokud se tím prach oddělí od matnice, pravděpodobně odletí kamsi do útrob fotoaparátu. Nicméně máte alespoň na chvíli vyhráno a je hotovo.

Když ofouknutí nepomůže, můžete se pokusit matnici vyndat a očistit kontaktním způsobem. Samozřejmě za předpokladů, že matnice vyndat lze (u některých fotoaparátů toto není možné). Následné čištění pak probíhá opatrným setřením matnice velmi jemným štětečkem. Pokud nepomůže ani to, můžete zkusit využít utěrku z mikrovlákna. Existují i tyčinky s jakousi gumovou špičkou. Při přiblížení se k prachové částečce se prach na tuto špičku nalepí. Nicméně je třeba mít v zásobě speciální čistící adhezivní papírky / hmotu. Na tuto velmi lepivou hmotu pak obtisknete gumovou část tyčinky, čímž ji zbavíte přichycených nečistot.

Při tomto kontaktním čištění však musíte dávat opravdový pozor a nečistit matnici silou. Matování je náchylné opravdu na ledacos – mastnotu, otisky prstů, poškrábání… V ideálním případě se rovněž nedotýkejte rukou utěrky z mikrovlákna či vláken štětečku.

Ačkoliv se tento způsob zdá být velice jednoduchý a pohodlný, opak je často pravdou. Štěteček s tvrdšími vlákny matnici snadno poškrábe. Stejně se chovají odolnější prachové částice po utření utěrkou z mikrovlákna. Pro méně zručné nemohu doporučit ani tyčinku s gumovým koncem. Stačí špatný pohyb a malér je na světe. Proto doporučuji dražší, pokročilejší a přeci jen trochu náročnější čištění matnice.

Pokročilé čistění matnice

Nejprve si připravte všechny potřebné nástroje (viz výše), aby byly hezky po ruce.

Následně odmastěte a vyčistěte od prachu skleněnou nádobku. Tu poté dokonale usušte (aby v ní nebyla přítomna žádná vlhkost). Je-li nádobka často používaná, může velmi pomoci domácí myčka. Doporučuji dlouhý program s vysokou teplotou. Po jejím důkladném vysušení propláchněte tuto nádobku lékařským benzínem / isopropanolem.

Rovněž opláchněte ve vodě chirurgické rukavice (nejlépe již nasazené na rukou). Po jejich důkladném usušení je znovu opláchněte i v isopropanolu. V nich totiž budete následně sahat na kleštičky i na samotnou matnici. Vhodnější rukavice jsou ty bez vnitřního klouzku. Ten se může dostat pohybem ruky ven a napáchat škody na matnici.

Očištěný fotoaparát od prachu a nečistot (uvnitř i z venčí) položte na stůl bajonetem vzhůru. Najděte šachtu s matnicí (viz obrázek v úvodu). Na kleštičkách je obvykle takový malý háček. Ten použijte k odklopení rámečku, který drží matnici na svém místě. V ideálním případě se matnice vyklopí společně s rámečkem. V horším případě tomu napomůžete nakloněním celého fotoaparátu. Následně matnici uložte do krabičky k tomu určené. Matnici při tom držte za manipulační výběžek. Na bajonet fotoaparátu umístěte krytku – ochranu proti vnikání dalších nečistot.

Samotné čištění matnice

Nyní již hurá do čištění matnice. V první řadě naplňte skleněnou nádobku isopropanolem. Matnici opět uchopte za výběžek a celou ji do isopropanolu ponořte. Nicméně stále ji mějte v kleštičkách. Matnicí poté pohybujte v roztoku sem a tam, občas ji z roztoku vyjměte, hned na to zase potopte. Důležité je, aby se jejího povrchu kromě roztoku nic jiného nedotklo. Samozřejmě kromě kleštiček, ve kterých ji po celou dobu držíte.

Po důkladném vyčištění matnice v roztoku ji nechte do nádobky trochu okapat. Poté ji vezměte za její hrany do druhé ruky. Dočasně si ukliďte kleštičky a místo nich si připravte stlačený vzduch ve spreji. S jeho pomocí ofoukněte matnici – vytlačte sílou vzduchu kapalinu ze všech možných míst. Dejte si ale pozor, aby byl sprej dnem dolů. Pokud tak není, hrozí nebezpečí úniku kapaliny ve spreji. Ta může poškodit matnici především mrazem. Dělejte to tak, že nejprve krátce odfoukněte vzduch ze spreje do prostoru a poté jej nasměrujte na matnici v dostatečné vzdálenosti (to sami rychle poznáte). Postupujte od středu směrem k okrajům. Matnici držte ve sklonu cca 45° vůči stlačenému vzduchu. Tento vzduch vytlačí z matnice zbytky isopropanolu, nebo jej rovnou vypaří.

Po osušení matnice z jedné strany ji stejně osušte i z druhé strany. Pro otočení matnice využijte opět kleštičky, nebo trochu „dloubněte“ do výběžku. Dejte si velký pozor, aby vám matnice nespadla. Po osušení druhé strany matnice zkontrolujte, zda nezůstal isopropanol na hranách nebo na manipulačním výběžku. Pokud ano, rovněž ho odfoukněte. Stále se však nedotýkejte aktivní plochy matnice rukou / rukavicí.

Návrat matnice

Navrácení vyčištěné matnice do útrob fotoaparátu je hračka. Odklopte krytku na bajonetu a matnici opět vezměte do kleštiček za výběžek. Matnici následně umístěte do (obvykle) kovového rámečku tak, aby zapadla na svoje místo. Rámeček poté uzavřeme a jemným tlakem na rámeček jej zacvaknete. Dejte si pozor, aby se vám kleštičky z rámečku nesesunuly a nepoškrábaly pracně očištěnou matnici. V tom případě již vzniklou rýhu nelze odstranit. Tento problém se potom řeší koupením nové matnice.

Následně je třeba provést kontrola. Nasaďte objektiv a podívejte se do hledáčku, zdali uvidíte ještě nějaké nečistoty. Pokud ne, bylo vaše čištění matnice úspěšné. V opačném případě si musíte celý postup zopakovat.

Několik slov k čištění a matnici všeobecně

Matnice je všeobecně opravdu velmi citlivá součástka. Čištění výše, resp. jeho postup, se na první pohled zdá být možná až zbytečný. Pravdou je, že pokud přistoupíte k čištění matnice výše uvedeným levným způsobem, pravděpodobně tím situaci zhoršíte. Matnici lze opravdu velmi lehce poškrábat. Pohled skrze poškrábanou matnici není zrovna to, co by si fotograf přál. Proto doporučuji druhý, důkladnější a zároveň šetrnější způsob čištění matnice.

K samotnému čištění pak už jen to, že je více než vhodné matnici čistit v bezprašném prostředí. To však v domácích podmínkách velice těžko dosáhnete, resp. je to v podstatě nemožné. Čištění matnice proto provádějte alespoň v místnosti, kde neustále někdo necourá a kudy neproudí zbytečně vzduch. Těch necelých 30 minut času strávených nad matnicí jistě zvládnete i s „vůní“ isopropanolu.

Než se pustíte do čištění samotné matnice, doporučuji mít dokonale vyčištěný fotoaparát včetně krytky. Může se vám totiž lehce stát, že při nasazování již vyčištěné matnice, přiletí z nitra fotoaparátu smítko prachu. To se na matnici opět usadí a můžete se do čištění matnice pustit znovu.

Osobní zkušenost

Čištění matnice ve mě zanechalo dvě vzpomínky. Jednu dobrou a jednu špatnou. Začnu tou špatnou. Můj starý fotoaparát Canon EOS 350D se mnou vydržel opravdu velmi dlouho. Nicméně postupem času jsem méně dbal na jeho očistu a při výměně objektivů jsem si nedával moc pozor. Výsledek se samozřejmě dostavil. Matnice byla plná černých teček. Nejprve jsem problém řešil ofukovacím balónkem. To se však později neukázalo jako ideální způsob čištění matnice a proto jsem ji ručně vyndal. Následovalo „požmoulání“ matnice v utěrce z mikrovlákna a její následné navrácení zpět.

Nejenom že na matnici byly stále stopy prachu, ale k tomu ještě navíc otisk palce i ukazováčku. Proto jsem matnici znovu vyndal a opět vyčistil mikrovláknem. Tentokrát trochu silněji. Z matnice následně sice zmizely otisky, ale zdála se taková možná trochu matnější s divným jakoby odleskem. Prach z ní samozřejmě nezmizel. Zkusil jsem ho proto odstranit opět za pomocí ofukovacího balónku. To se mi na několikátý pokus podařilo. Nicméně matnice už nebyla taková, jako dříve.

U tak starého fotoaparátu mi to však příliš nevadilo. Nicméně i tak jsem později svému fotoaparátu dopřál matnici novou. Ne přímo originální, ale jakousi levnější variantu z eBay. Byla to každopádně velmi důležitá zkušenost!

Nová matnice

Nová matnice přišla v krásné krabičce. Měla u sebe vše, co bylo třeba. Kleštičky s háčkem i plíšky. Bylo léto a mě se do výměny matnice nechtělo. Místo toho mě více zajímala teorie výměny a čištění matnice. Při hledání odpovědí jsem však zapomněl na jednu důležitou věc. Nenechávat krabičku s matnicí otevřenou. Samozřejmě se stalo to, že matnice byla během několika málo hodin totálně zanesená prachem z okolí. Bylo proto třeba provést kvalitní čištění matnice.

Pro toto čištění matnice jsem použil výše uvedený pokročilý způsob čištění. Matnice se „leskla čistotou“ a pohled do hledáčku fotoaparátu již nebyl tak příšerný jako předtím. Bohužel mi krátce na to odešla závěrka. Celý fotoaparát jsem proto vyřadil a vyměnil za lehce modernější variantu Canon EOS 50D.

Závěrem

Jakmile se pustíte do čistění matnice, počínejte si opravdu opatrně. Matnice má ve zvyku se velmi snadno znehodnotit téměř jakýmkoliv dotykem v matované zobrazovací části. Rovněž doporučuji provést čistění matnice, pokud si pořídíte novou. Ne vždy je nová matnice dokonale čistá bez smítek prachu. Mimochodem co dokáže nová „superpřesná“ matnice s odpovídajícím objektivem zjistíte zde.

1 komentář u „Čištění matnice

  1. Zdravím vespolek,

    originální článek najdete zde

    https://forum.digiarena.zive.cz/viewtopic.php?f=212&t=1229909

    nebo zde

    https://forum.digineff.cz/viewtopic.php?f=5&t=918

    Ještě dodávám, že popisované „levné čištění matnice“ je nesmysl zvaný čirý: jakékoli pokusy o čištění matnice štětečkem nebo mikrovláknem jsou ABSOLUTNÍ JISTOTA JEJÍHO ZNIČENÍ. Ofukování balónkem zůstane pravděpodobně bez efektu, ale může situaci i zhoršit (prachové částečky totiž vlezou i balónku).

    Chcete-li tedy šetřit, ofoukejte matnici nasucho tím stlačeným vzduchem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *