Čistění fotografické techniky

Čistění fototechniky

Prach, vlhkost, písek, déšť, mastnota, otisk prstu na objektivu, aj. Asi to každý zná. Pořídíte si nový objektiv či fotoaparát a netrvá to dlouho a první špína na fotografické technice je na světě. Čistění techniky je pak logický a správný krok.

Kdy a jak čistit svojí techniku poodhalí právě tento článek.

Kdy přistoupit k čistění fototechniky

Možná se vám to už někdy stalo. Fotografujete krajinu, moře, nebe… při pohledu na fotografii v počítači se pak v obraze vyskytují divné tečky. Přesně v té chvíli je pravá chvíle na čistění vaší techniky. Stejně tak při mastnotě na objektivech či filtrech. Mastnota na tlačítkách fotoaparátu v podstatě nevadí. Jen se pak takový „opatlaný“ fotoaparát bude nejspíše hůře držet v rukou.

Viditelná špína na senzoru | čistění snímače
Viditelná špína na senzoru. Čistění je nyní opravdu více než vhodné. Autor: Coyau, licence: CC BY-SA 3.0

Na fotografii výše můžete mezi mraky vidět černé tečky. Jedná se obvykle o klasický prach na senzoru. Jak s těmito i jinými nečistotami zatočit, najdete v článku níže.

Čistění fotoaparátu

Čistění fotoaparátu může být brnkačka, ale může vést i k nevratnému poškození senzoru fotoaparátu. Záleží na tom, co a jak budete čistit.

Čistění fotoaparátu zvenčí

Asi nejsnazší a nejjednodušší čistění. Zde v podstatě stačí využít lehce navlhčeného hadříku (někdy to jde i se suchým hadříkem). S ním snadno očistíte většinu venkovních částí fotoaparátu. Ani čistění kontaktů by takto neměl být problém. Alespoň mě za těch pár let kontakty nezrezivěly.

Čistící hadříky z mikrovlákna
Čistící hadříky z mikrovlákna jsou velice dobrým pomocníkem při čistění fotoaparátu (především tedy zvenčí)

Tento způsob čistění však nevyčistí úplně vše. Zvláště okolí tlačítek bude nejspíše stále znečistěné prachem, popř. mastnotou. K tomu se však výborně hodí různé čistící hmotyčistící gely.

Čistící hmota | čistění fotoaparátu a čistění fotografické techniky
Stále populárnější čistící hmota jako prostředek k téměř dokonalému čistění fotoaparátu. Dostane se totiž tam, kam se hadříky z mikrovlákna obvykle nedostanou. Ideálně se tedy hodí na čistění kolem tlačítek. Autor: 潘 宣吾. Licence: CC BY-NC-SA 2.0

Cena těchto čistících hmot je nyní velice nízká. Je asi jedno, jestli ji koupíte kdesi z Číny za 50,- Kč s dopravou, nebo z Čech do 300,- Kč. V podstatě se svojí kvalitou zase tak moc neliší. Možná snad složením…

Osobně si však vystačím klasicky s hadříkem. Občas je sice problém některé záhyby vyčistit, ale při troše cviku se to dá také.

Čistění fotoaparátu zevnitř

V první řadě zde vřele doporučuji velkou opatrnost! Čistění uvnitř fotoaparátu může nenávratně poškodit obrazový senzor. Všechny ty megapixely pak budou úplně na nic.

Jedna z nejhorších věcí je, když se vám prach a další nečistoty dostanou na senzor fotoaparátu. Poznáte to tak, že jsou ve fotografiích divné černé šmouhy nebo tečky (jak bylo vidět na úvodní fotografii). Snímací senzor fotoaparátu je totiž vybaven milióny světlocitlivých buněk. Stačí tedy větší zrnko prachu a hned bude několik desítek nebo několik set těchto buněk zastíněno.

Čistění matnice

O matnici jsme se bavili již dříve v souvislosti s TTL hledáčkem s matnicí. Každopádně jedná se o skleněnou destičku, která je na jedné straně matovaná. Tato úprava pak rozptyluje dopadající světlo. Tolik letmo k teorii.

Praxe je taková, že při vyměňování objektivů čas od času nějaké to větší zrníčko prachu nebo písku na matnici zůstane. Zaprášená matnice sice neovlivní samotný snímek fotoaparátu, ale také nepotěší. Nepotěší především proto, že při pohledu do hledáčku tuto prachovou částečku vidíte. Vřele se proto doporučuje mít matnici čistou.

TTL matnice pro fotoaparáty Canon
TTL matnice pro fotoaparáty Canon

Pokud je nečistota způsobena prachem, lze se jí obvykle zbavit za pomocí tyčinkyExterní odkaz se speciální hmotou přitahující prach. V podstatě to pak vypadá tak, že odmontujete objektiv, a opatrně tyčinku přitisknete na matnici. Gumová část pak na sebe naváže prachovou částici, kterou pak setřete pomocí lepivého hadříku.

 

Lepivá tyčinka | čistění fotoaparátu
Tuto lepivou tyčinku na čistění senzoru příliš nedoporučuji. Pokud by již na senzoru bylo větší zrnko prachu, mohli byste pohybem tyčinky senzor snadno poškrábat.

Také můžete využít ofukovací balónek. Ten je všeobecně velice doporučuje pořídit jako levný a snadný způsob údržby některých částí fotoaparát a objektivu.

Ofukovací balónek | čistění fototechniky
Ofukovací balónek je skvělá věc pro čistění fotoaparátu i objektivu. Vlastně celé fotografické techniky.

Protože je však matnice docela nepohodlně umístěna v horní části fotoaparátu, ne vždy se k ní dá dostat. V tomto případě už pomůže jen její vyndání a opatrné otření hadříkem či utěrkou z mikrovlákna. Samozřejmě opětovné nasazení. Chce to docela cvik.

Čistění senzoru / čistění snímače

Někteří používají místo pojmů senzorsnímač pojem čip. Já pod pojmem čip vidím nějakého „švába“, který řídí fotoaparát. Proč se integrovaným obvodům (čipům) říká šváb ukazuje fotografie níže. Jen bych uvedl, že pro potřeby tohoto blogu budu nadále používat pojmy snímač či senzor.

Integrovaný obvod zvaný šváb
Integrovaný obvod zvaný šváb

V první řadě bych rád uvedl, že čistění senzoru je třeba provádět s co možná největší opatrností. Stačí jakákoliv hrubost nebo větší použití síly a senzor je zničen. Stejně tak stačí použít špatné čistící prostředky a problém je na světě.

Jak již bylo napsáno výše. Senzor obsahuje milióny světlocitlivých buněk, které jsou v jedné rovině. Pokud by byl člověk příliš hrubý, mohl by tuto součástku poškodit. Její výměna pak není otázkou hodiny v servisu a rozhodně taková oprava nebude levná.

Existují dva způsoby, jak snímač fotoaparátu vyčistit:

  • suchým čistěním,
  • mokrým čistěním.

Před samotným čistěním snímače je dobré držet se jednotného postupu:

  • prvně nabít plně baterie,
  • otočit fotoaparát tak, aby případný prach padal dolů,
  • na fotoaparátu zadat čistění senzoru uživatelem,
  • velice opatrně senzor vyčistit.
Suché čistění snímače fotoaparátu

Suché čistění spočívá ve využití ofukovacího balónku nebo tyčinek s „gumovou hlavou“. Tyčinky se pak opatrně přiloží na snímač, kdy by se na mě měl prach přilepit. Viděl jsem dokonce i speciální „vysavač“.

Mokré čistění snímače fotoaparátu

Mokré čistění snímače se vyznačuje použitím chemie. V podstatě jde o nanesení nějakého druhu čistící kapaliny a následné setření speciální utěrkou. V podstatě je to velice účinná metoda. Má však jeden háček a to reakce čistící kapaliny s povrchem snímače. Může se například stát, že kapalina na povrchu udělá různobarevné fleky. Ty samozřejmě ovlivní i následné snímky.

Čistění senzoru – rada

Ať si kdo chce co chce říká. Čistění senzoru je vcelku riskantní záležitost. Obzvláště, pokud nepoužijete kvalitní čistící sadu. Proto stále vřele doporučuji obrátit se na odborný servis. Příkladem takového servisu je firma AWH ServisExterní odkaz. Není to sice zdarma, ale bude se pravděpodobně jednat o bezpečnější cestu, jak dostat nečistoty ze senzoru pryč.

Čistění objektivu

Zde si vystačíte s jednou ze třech věcí:

Ofukovací balónek se výborně hodí na odstranění prachu z přední čočky. Ovšem na zbylé části objektivu bych ho již tak nepoužíval. Může vám prach vehnat přímo do těla objektivu.

Čistící hmota skvěle odstraní prach právě z těla objektivu. Vytáhne špínu ze všech jeho záhybů. Na druhou stranu, jak moc často je potřeba tělo takto čistit. Před prodejem?

Utěrka z mikrovlákna zvládá odstranit jak prach, tak do jisté míry i mastnotu z předního či zadního členu fotoaparátu. Samozřejmě je třeba s utěrkou zacházet s citem a příliš na jednotlivé členy objektivu netlačit. Může dojít k hnutí optické soustavy a následnému poškození objektivu. Každopádně utěrky mohu vřele doporučit. Sám jich několik vlastním.

Čistění filtrů

Zde bych se omezil pouze na ofukovací balónek a utěrky. Vezměte filtr do ruky, abyste ho co nejméně upatlali a utěrka a hlavně mikrovlákno již zařídí zbytek. Před touto očistou doporučuji zbavit filtr největších nečistot ofukovacím balónkem.

Osobní zkušenost

Při psaní článku jsem si říkal, jakou asi osobní zkušenost bych vám dal? Jenže pak mi to došlo, když jsem chtěl vyfotit špínu na senzoru svého fotoaparátu. Žádná tam totiž nebyla. Juch! :D

Někteří z vás vědí, že fotoaparát Canon EOS 7D Mark II využívám již nějakou dobu. Konkrétně je to přibližně od března roku 2015. Jak je tedy možné, že nemá na senzoru žádné smetí a to ani při častém focení a výměnách objektivů? Je to díky dodržování určitých pravidel (článek v přípravě) pro udržení fotoaparátu v čistotě. Také jsem si zvykl po každém fotografování fotoaparát vyčistit. Dělám to obvykle při kopírování fotografií do počítače a na záložní server a nebo při následném třídění fotografií.

Závěrem

Ať už se rozhodnete do čistění fotoaparátu či nikoliv, dejte si prosím pozor. Nerad bych ve Fotoporadně četl později dotazy – zda se dá opravit poškrábaný senzor. Mimochodem opravit se dá – výměnou za nový za tisíce korun.

Všeobecně bych se klasickému „venkovnímu“ čistění fotoaparátu nevyhýbal. Sám ho provádím relativně často. Člověk si na tuto rutinu pak již zvykne a navíc se špína pořádně ani nestihne usadit. Oprášení fotoaparátu a čistění poblíž tlačítek a hledáčku je pak minutová záležitost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.